Szukaj

 Kliknij na okładkę i zobacz nasz wirtualny pamiętnik!


Sukces pierwszej mobilności w Zespole Szkół RCKU w Przemystce.

W dniach 27 – 31 maja 2019 r. odbyła się pierwsza mobilność dwuletniego projektu Erasmus+ „We share the land” zaplanowanego na lata 2018 – 2020.Nasz kraj odwiedzili reprezentanci szkoły Leap Saint Cyran z Saint Cyran DuJambot z centralnej części Francji i InstitutoStataleD’Istrucione z Treviglio z północnej części Italii.

Następna wizyta odbędzie się w październiku 2019 r. we Francji, a ostatnia w kwietniu 2020 we Włoszech.

Nasza szkoła miała przyjemność gościć aż 35 uczestników programu Erasmus+. Była to młodzież w wieku 16 – 19 lat wraz z opiekunami. Nasi goście pojawili się na lotnisku w Warszawie już 26 maja, gdzie czekał na nich wynajęty autokar i młodzież z Zespołu Szkół RCKU z przygotowanymi wcześniej powitalnymi plakatami. Po wesołym powitaniu udaliśmy się do Radziejowa, do hotelu i restauracji „Arkadia”, gdzie uczestnicy projektu zatrzymali się na cały czas trwania projektu.

Koordynator projektu Pani Karolina Sobieraj wraz z zespołem projektowym opracowała bogaty program, który wypełniony był wszelkimi aktywnościami od samego rana aż do późnego wieczora. Nasi goście uczestniczyli w przygotowanych przez zespół projektowy i nauczycieli przedmiotów zawodowych warsztatach kosmetycznych, podczas których poddawali się zabiegom parafinowania dłoni i wykonywali samodzielnie balsamy do ust. Na warsztatach kulinarnych młodzież zagraniczna uczyła się robić pierogi nadziewane serem i pieczarkami z cebulką. Inna grupa pod okiem instruktorów uczyła się wykonywania orki na polu i ostatnia grupa dzięki uprzejmości Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie miała możliwość nauczyć się przygotowywania sprzętu i wozu do akcji pożarniczej.

Mieliśmy przyjemność gościć z wizytą w starostwie powiatowym, gdzie uczestniczyliśmy w prezentacji prowadzonej przez Panią Dorotę Sajbor pt. „ Edukacja społeczności zamieszkującychobszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego” na temat walorów przyrodniczych Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Po interesującym spotkaniu zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek do restauracji „ZAZ” w Radziejowie. Wraz z naszymi gośćmi spędziliśmy miło czas przy grillu i skorzystaliśmy z zaproszenia na basen, które otrzymaliśmy od starosty radziejowskiego pana Jarosława Kołtuniaka.

Nasz program bogaty był również w wycieczki, podczas których uczestnicy projektu poznawali nasz region i kulturę. Odwiedziliśmy stadninę koni „Falborek Arabians” i fabrykę maszyn i urządzeń rolniczych „Krukowiak”. Czas fantastycznieupłynął nam przy grillu w „Agrofarmie” w Gołaszewie, jak i na statku podczas rejsu po jeziorze Gopło. Kolejny ciepły dzień spędziliśmy w Inowrocławiu korzystając ze zdrowotnych właściwości tężni solankowych i odwiedziliśmy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Jarantowicach. Nasi goście mogli obejrzeć największe w regionie gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i zarodowego. Mieliśmy również okazję poobserwować gwiazdy w obserwatorium „Astro baza” w Radziejowie i spędzić czas na wieczorkach tanecznych.

Uczestnicy projektu Erasmus+ „We share the land” opuścili nasz kraj z zachwytem na twarzach. Pożegnania na lotnisku były długie i smutne, ponieważ nikt z naszych gości nie chciał odjeżdżać. Młodzież zagraniczna jest pod ogromnym wrażeniem naszej polskiej gościnności, kuchni oraz warunków do nauki jakimi dysponuje szkoła.


Erasmus+ pt. „We Share The Land” 

W dniu 1 grudnia 2018r. nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowego projektu z programu Erasmus+ pt. „We Share The Land”, który będzie realizowany w latach 2018 - 2020. Jak sama nazwa wskazuje, projekt zawiązany jest ściśle z rolnictwem i przyrodą i biorą w nim udział szkoły rolnicze z Polski, Włoch i Francji.

Uczniowie jak i nauczyciele będą mieli możliwość zdobycia nowych doświadczeń jak i podzielenia się własnymi praktykami z innymi krajami.

My, trzej partnerzy szkół rolniczych i zawodowych dzielimy wspólną motywację. Pragniemy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym uczniom w lepszym zrozumieniu zagadnień związanych z rolnictwem, a tym samym w wyborze przyszłej pracy, która będzie odpowiadała ich zainteresowaniom.Nasze kraje i nasze społeczności edukacyjne aktywnie angażują się w kwestie związane z ziemią i terytorium na którym żyjemy, dlatego jesteśmy przekonani, że nasz projekt może budzić duże zainteresowanie, dlatego będziemy dzielić się naszą pracą i zdobytymi doświadczeniami w każdym etapie realizacji naszych zadań.  Koordynatorem projektu w Zespole Szkół RCKU jest p. Karolina Sobieraj, która przeprowadziła rekrutację uczestników wśród młodzieży naszej szkoły. Pani koordynator obserwowała kandydatów na zajęciach, zbierała opinie wśród wychowawców i nauczycieli uczących, sprawdzała umiejętności językowe i komunikacyjne kandydatów. Młodzież otrzymywała również zadania związane z projektem a sposób wywiązywania się z przydzielonych obowiązków miał ogromne znaczenie na otrzymanie miejsca w zespole projektowym. Pani Karolina Sobieraj wybrała 15 uczniów, którzy będą uczestniczyć w całym dwuletnim projekcie. Grupa jest bardzo pomysłowa, pracowita i niezawodna.W naszej szkole trwają właśnie przygotowania do pierwszej mobilności, która będzie miała miejsce właśnie w Przemystce w terminie 27-31 maj 2019r.   Karolina Sobieraj

 


ERASMUS PLUS „WE SHARE THE LAND”

            Zaczynamy realizację kolejnego projektu współpracy międzynarodowej.

Od 1 grudnia 2018r. grupa 16 uczniów naszej szkoły, wraz z 5 osobowym zespołem projektowym nauczycieli rozpoczyna pracę nad zadaniami projektowymi.

            „We share the land” to dwuletni  program współpracy szkół, oparty na odwiedzinach  w placówkach partnerskich i wymianie doświadczeń. Nasi partnerzy to głownie rolnicze z Włoch  i Francji. Tematem projektu jest rolnictwo i obszary przyrody chronionej.

 Wszyscy mieszkamy na jednej Ziemi, czerpiąc z niej to co najlepsze. Naszym zadaniem jest obserwacja sposobu użytkowania ziemi i sposobach jej ochrony. Podczas wizyty u naszych partnerów zapoznamy się ze specyfiką zarówno hodowli jak i upraw. Wymienimy się doświadczeniami i ciekawostkami. Poznamy nową kulturę i tradycje danego regionu. Językiem projektu jest język angielski, co pomoże naszej młodzieży przełamać barierę w komunikowaniu  się w tym języku.

            Informacja o możliwości pojawienia się tego projektu została przedstawiona naszym uczniom już w maju tego roku. Pozwoliło to nauczycielom na obserwację potencjalnych uczestników projektu biorąc pod uwagę ich zaangażowanie w pracę, realizację poleceń i opanowanie materiału z języka anielskiego. Rekrutację do projektu przeprowadzono w październiku 2018 r. Nauczyciele językowi konsultowali zgłoszenia chętnych uczniów z ich wychowawcami, biorąc pod uwagę zachowanie w klasie i w szkole czy skłonności do stosowania używek. Rekrutacją uczestników zajęła się pani Karolina Sobieraj. Po uzyskaniu niezbędnych informacji od wychowawców i nauczycieli językowych pani Sobieraj zadała młodzieży do wykonania dwa zadania. Po ich wykonaniu wyłoniła się grupa 16 uczniów,  którzy wykonali przydzielone przez koordynatorkę zadania w określonym terminie.

            Cały zespół z niecierpliwością czeka na moment oficjalnego rozpoczęcia prac związanych z projektem. Dysponujemy mocnym składem osobowym, pełnym zwariowanych i ciekawych pomysłów. Uczniowie prześcigają się w pomysłach na zorganizowanie pierwszej wizyty, którą  wg harmonogramu projektu będziemy mieli w naszej szkole już w maju 2019 r.

Liczba gości

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Przydatne linki

Nasi partnerzy